Nakuru County MCAs: 2013 – 2017

As one of the counties with a very high population, Nakuru County has also a high number of MCAs. Between 2013 to 2017, Nakuru County had 78 MCAs. 55 elected plus 23 nominated MCAs. In August 2014, nominated MCA Damaris Mbuthia died while in office. She was replaced by Justine Kihumba. The Nakuru County Assembly Speaker between 2013 to 2017 was Susan Kihika.

Here is a list of Nakuru County MCAs from 2013 to 2017.

  1. Agnes Jerotich Salimu – Mariashoni Ward, Molo Constituency.
    2. Benjamin Irungu Gitonga – Mau Narok Ward, Njoro Constituency.
    3. Daniel Ambale Odindo – Kaptembwo Ward, Nakuru Town West Constituency.
    4. Daniel Kamau Githengi – Shaabab Ward, Nakuru Town West Constituency.
    5. David Kipkoech Malel – Tinet Ward, Kuresoi South Constituency.
    6. Edward Gitau Kamau – Visoi Ward, Rongai Constituency.
    7. Eunice Wambui Muriithi – Viwandani Ward, Naivasha Constituency.
    8. Ezekiah Kungu Kariuki – Njoro Ward, Njoro Constituency.
    9. Florence Wambui Njoroge – Elburgon Ward, Molo Constituency.
    10. Francis Njoroge Njogu – London Ward, Nakuru Town West Constituency.
    11. George Mwaura Njenga – Mosop Ward, Rongai Constituency.
    12. Hillary Kibet Korir – Amalo Ward, Kuresoi South Constituency.
    13. Hon. James Humphrey Mwaniki – Nakuru East Ward, Nakuru Town East Constituency.
    14. James Kipkoros Tuei – Kiptagich Ward, Kuresoi North Constituency.
    15. Jane Simita Munka – Mburuk/Eburu Ward, Gilgil Constituency.
    16. Jane Wangui Ngugi – Gilgil Ward, Gilgil Constituency.
    17. Joel Karuri Maina – Biashara Ward, Naivasha Constituency.
    18. John Gathirwa Chege – Malewa West Ward, Gilgil Constituency.
    19. John Machaira Gachiri – Rhoda Ward, Nakuru Town West Constituency.
    20. John Njuguna Gicamu – Nyota Ward, Kuresoi North Constituency.
    21.  Jonathan Kuria Warothe – Hells gate Ward, Naivasha Constituency.
    22. Joseph Korir Langat – Kapkures Ward, Nakuru Town West Constituency.
    23. Joseph Mwangi Waithaka – Kabazi Ward, Subukia Constituency.
    24. Joseph Ngugi Muigai – Molo Ward, Molo Constituency.
    25. Joseph Ngware Nganga – Kamara Ward, Kuresoi North Constituency.
    26. Kipnge’no Leonard Korir – Mauche Ward, Njoro Constituency.
    27. Kiprop Symon Molock – Soin Ward, Rongai Constituency.
    28. Leah Jepkoech Serem – Keringet Ward, Kuresoi South Constituency.
    29. Lucy Nyambura Kihumba – Menengai West Ward, Rongai Constituency.
    30. Michael Wangombe Ngeshu – Turi Ward, Molo Constituency.
    31. Michael Macharia – Menengai Ward, Nakuru Town East Constituency. (Died in November 2018)
    32. Monicah Wangari Gitau – Murindati Ward, Gilgil Constituency.
    33. Moses Gichangi Njiiri – Flamingo Ward, Nakuru Town East Constituency.
    34. Moses Ndungu Kamau – Elementaita Ward, Gilgil Constituency.
    35. Mujinga Kariuki – Maiella Ward, Naivasha Constituency.
    36. Newton Kabuu Wauthi – Lare Ward, Njoro Constituency.
    37. Paul Kibet Chebor – Solai Ward, Rongai Constituency.
    38. Paul Thuo Mwangi – Kabatini Ward, Bahati Constituency.
    39. Peter Mureu Macharia – Sirikwa Ward, Kuresoi North Constituency.
    40. Peter Nderitu Mwangi – Bahati Ward, Bahati Constituency.
    41. Peter Njenga Kangethe – Waseges Ward, Subukia Constituency.
    42. Peter Njoroge Muchiri – Subukia Ward, Subukia Constituency.
    43. Peter Wanjala Manyonge Palang’a – Olkaria Ward, Naivasha Constituency.
    44. Samuel Kamau – Kiamaina Ward, Bahati Constituency.
    45. Samuel Kipkemoi Tonui – Nessuit Ward, Njoro Constituency.
    46. Samuel Kiprono Ngeno – Kiptororo Ward, Kuresoi North Constituency.
    47. Samuel Mwangi Kamau – Lanet/ Umoja Ward, Bahati Constituency.
    48. Samuel Tirop – Baruti Ward, Nakuru Town West Constituency.
    49. Samuel Waithuki Njane – Naivasha East Ward, Naivasha Constituency.
    50. Simon Wanyoike Ngigi – Lakeview Ward, Naivasha Constituency.
    51. Stephen Karanja Kiarie – Kihingo Ward, Njoro Constituency.
    52. Stephen Kuria Muiruri – Biashara Ward, Nakuru Town East Constituency.
    53. Stephen Ngethe Chege – Maai-Mahiu Ward, Naivasha Constituency.
    54. Arch Stephen W. Kihara – Dundori Ward, Bahati Constituency.
    55. Vitalis Otieno Okelo – Kivumbuni Ward, Nakuru Town East Constituency.
    56. Joshua Wilson Muriithi – Nominated Nakuru West
    57. Irene Chebichi Cheruiyot – Nominated Rongai
    58. Trebina Gakii – Nominated Naivasha
    59. Beatrice Nyawira Wambugu – Nominated Molo
    60. Margaret Wanjiku Kiiru – Nominated Nakuru East Constituency.
    61. Irene Njeri Paul – Nominated Rongai Constituency.
    62. Gillian Jepkemoi Rotich – Nominated Rongai Constituency.
    63. Virginia Wamaitha Gicanga – Nominated Naivasha Constituency.
    64. Janet Wamaitha Mucheru – Nominated Subukia Constituency.
    65. Catherine Njeri Waweru – Nominated Nakuru East Constituency.
    66. Emma Wambui Mbugua – Nominated Bahati Constituency.
    67. Esther Njeri Mangere – Nominated Naivasha Constituency.
    68. Damaris Wangari Mbuthia – Nominated Nakuru East Constituency. (Died in August 2014 and was replaced by Jostine Kihumba)
    69. Hawa Ibrahim Hassan – Nominated Nakuru West Constituency.
    70. Ruth Cheptarus Sang – Nominated Nakuru West Constituency.
    71. Penina Chepkemoi Sortum – Nominated Njoro Constituency.
    72. Joseph Miangari – Nominated Njoro Constituency.
    73. Rosemary Okemwa Kamau – Nominated Nakuru East Constituency.

After the 2017 elections, only five of the 78 MCAs found their way back to the County Assembly. Irene Chebichii, formally a nominated MCA was elected MCA for Soin ward.

Others who were re-elected are Moses (Musa) Ndung’u Kamau the current Majority leader, Peter Palang’a of Ol’Karia ward who is the minority leader. Others are Nessuit MCA Samuel Tonui “Chonjo” who is the Deputy Speaker and Tinet MCA.

Leave a Comment